علت مخالفت علما با برخی از اقسام موسیقی
115 بازدید
تاریخ ارائه : 4/26/2015 8:48:00 AM
موضوع: تبلیغ

چرا فقها با موسیقی مخالفت می­کنند؟!

اولاً آنها با هر نوع موسیقی مخالفت نمی­کنند. ثانیاً فقها به عنوان کارشناسان دین وظیفه دارند مسائل شرعی را از دو منبع اصلیِ قرآن و احادیث اهلبیت (ع) استنباط و در اختیار ما قرار بدهند. و هیچ مرجعی حق ندارد از پیش و جیب خود فتوا بدهد و اگر چنین کند هرگز از او پذیرفته نمی­شود. و بد نیست بدانیم که تنها در کتاب شریف «کافی» 25 روایت و در کتاب شریف «وسایل­ الشیعه»، 52 روایت در باب­های مربوط به حرمت غنا و موسیقی نقل شده است.

اجمالاً اگر اعتراضی هست به پیامبر و امام صادق و امام رضا (علیهم السلام) بشود که در کلام خود با موضوع غنا و موسیقی و رقص و پایکوبی مخالفت کرده اند! و خوب می دانیم که ائمه ما همه دارای علم لدنی و معصومند و هرگز از پیش خود و روی هوا و هوس چیزی نمی­گویند!

اینگونه پاسخ دادن برای این است که؛ گاهی برخی چنان وانمود می­کنند که فقها و مراجع از پیش خود و روی لجبازی و امور سیاسی با موسیقی و غنا و برخی موضوعات دیگر مانند رقص و تراشیدن ریش و قمار و ... مخالفت می­کنند و آنگاه به آنها خرده می­گیرند و اعتراض می­کنند که این ها دائماً اهل نهی کردن هستند و حرام حرام می­کنند! در حالی که هیچ فقیهی نمی­تواند از پیش خود فتوا بدهد و بدون دلیل از کتاب و سنت تکلیف مسأله­ای را روشن کند. لذا یک خطاب جدلی ما به معترضانی این­چنینی این است که به جای اعتراض به علما و مراجع راهی مشهد الرضا (ع) شوید ـ البته اگر با ماشین شخصی می روید؛ ضمن رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی با سرعت مطمئنه برانید تا سفر با اخذ جریمه سقر نگردد ـ  و پس از زیارت و دعا برای همه بویژه این سیّد سراپا تقصیر، روبروی پنجره فولاد به حضرت اعتراض کنید که چرا فرموده­اند: شما را از رقص و زدن تارها نهی می­کنم (أنهاکم عن الزفن و ضرب الأوتار) و چرا اجدادتان امام صادق و باقر و امیرالمؤمنین (ع) در مذمت تنبور و دیگر الات موسیقی صحبت کرده­اند و مردم را از آلات لهو ولعب و مجالس رقص و آواز  و قمار برحذر داشته­اند و گاه وعده عذاب سخت داده­اند!؟

بحث تفصیلی موضوع موسیقی در جای خود .... این جملات تنها از باب پرسش زیادِ دو سؤال فوق، نوشته شد.